Sabit Faizli Kredi ve Değişken Faizli Kredi Nedir?

Hepimiz kredi kullanırken özellikle aylık ödeyeceğimiz tutarlara çok dikkat ederiz. Bunun sebebi ise aylık gelirimizi olumsuz etkilemeyecek taksit tutarları ile ödemeler yapmamız gerekmektedir. Genel olarak kredilerin aylık taksitleri sabit olarak hesaplanmaktadır. Bu durum aslında tek seçenek değildir. Değişken aylık taksitlerle de kredi kullanılabilmektedir. Değişken faizli kredi sayesinde bu imkan mümkündür. Peki, sabit faizli kredi ve değişken faizli kredi nedir?

Sabit ve değişken faizli krediyi birbirinden ayıran en büyük özellik hesaplama yöntemidir. Sabit kredi ürünleri, ürünün faiz oranına göre anapara üzerinden hesaplanır ve krediyi kullanılmak istenen vadeye bölünerek aylık taksit bulunur. Bu hesaplama ile kullanmak istediğiniz kredilerde vade sonuna kadar aylık ödeyeceğiniz tutar her zaman aynıdır. 10 yıllık kredi kullansanız da aylık ödeyeceğiniz tutar hiç bir şekilde değişmeyecektir. Ancak değişken faizli kredi de aylık taksitler her zaman aynı değildir.

Değişken faizli kredi hesaplaması ise daha farklıdır. Belirlenen faiz oranında kredi kullanılır. Kredi kullanıldıktan sonra aylık ödenecek kredi tutarı ise TÜFE’ye göre hesaplanır. Her ay TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranında aylık taksit hesaplanır ve kredi taksitleri bu hesaplamalar sonucu ortaya çıkar.

Değişken faizli kredi kullanırken dikkat etmeliyiz. Çünkü TÜFE oranları duruma göre azala da bilir arta da bilir. TÜFE oranının düştüğü zamanlarda kredi aylık taksit tutarı bizim yararımıza olur. Sabit kredi tutarından daha az bir tutar öderiz. Ancak TÜFE oranının yükselmesi de bizleri zarara sokar. Bu yüzden değişken faizli kredi kullanılırken çok dikkatli olmamız gerekir. Hatta ekonomi alanında engin bilgilerimizin olması gerek. Piyasaların nabzını tutarak oranların yükselip azalacağını tahmin edebilir durumda olmamız değişken faizli kredi ürünlerinden daha sağlıklı yararlanmamızı sağlar. Ayrıca bu tür kredilerde uzun vade seçmemekte sizlere yarar sağlayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir