Şekerbank Arsa Kredisi

Arsa alımlarında kredi kullanımı, her ne kadar yasal düzenlemeler gereği mortgage (tutsat) yasasına bağlı olsa da, birçok banka tarafından yüksek risk profili nedeniyle uygun görülmüyor. Ancak Şekerbank, “Hayalinizdeki arsayı kolayca alın!” sloganı ile, arsa kredisi veren bankalar arasında yer alıyor.

Şekerbank Arsa Kredisi Özellikleri

Şekerbank arsa kredisi, yalnızca bireysel müşteriler için, ticari olmayan amaçlarla alınacak arsalar için veriliyor. Maksimum vadesi 120 ay olan kredi, yalnızca TL cinsinden kullanılabiliyor. Kredinin verilmesi için mutlaka teminat isteniyor. Teminat için, alacağınız arsanın imarlı olması durumunda arsa üzerine ipotek koyuluyor. Ancak imarsız arsalar için başka bir gayrimenkulünüzü (işyeri, ev veya imarlı arsa) ipotek aldırmanız gerekiyor. Ayrıca Şekerbank arsa kredisi, teminat gösterilen gayrimenkulün değeri üzerinden en fazla %45 oranında veriliyor. Yani satın alacağınız arsanın tamamını kredilendirebilmeniz için, arsa bedelinin yaklaşık iki katı değerinde başka gayrimenkulleriniz olması gerekiyor.

Şekerbank Arsa Kredisi faiz oranı, %1,83 olarak belirlenmiş. Ayrıca 262,50 TL tahsis, 420 TL ekspertiz, 210 TL ipotek tesis, 210 TL ipotek fek, 224 TL hayat sigortası ücretleri alınıyor. %3,04 ila %5 kredi kullanım komisyonu alınıyor. BSMV ve KKDF de eklendiğinde, Şekerbank arsa kredisi yıllık toplam maliyeti, %28,54 düzeyinde bulunuyor.

Şekerbank Arsa Kredisi Başvuru Koşulları
Şekerbank arsa kredisi için internet üzerinden başvuru imkanı bulunmuyor. En yakın şubeden dolduracağınız başvuru formunun haricinde kimlik fotokopisi, elektrik-su-doğalgaz-sabit telefon faturalarından biri, gelir belgesi ve satın almak istediğiniz arsanın tapu fotokopisi isteniyor. Banka, bu belgelerle yapacağınız başvuru üzerine bir ön değerlendirmede bulunuyor. Ön değerlendirmenin sonucuna göre ilave belge veya kefil istenebiliyor. Uzmanlar, bu koşulların diğer kredilere göre daha sınırlı olmasını arsa kredisinin bankalar tarafından tercih edilmeyen bir hizmet olmasına ve ülkemizdeki yatırım amaçlı arsa alımlarının yüksek risk profiline bağlıyorlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir