SGK Çocuk Parası Alma

SGK çocuk parası alma işlemini gerçekleştirmeniz için sadece çalıştığınızda şirketin muhasebe birimine beyan vermeniz yeterlidir. Bilindiği gibi devlet çalışan ve çocuklu olan kişilere çocuk parası yardımı yapmaktadır. Bu yardımı yaparken de ücretin kişi tarafından alınması kolay olması için işi şirketlere bırakmıştır. Sizler net maaşınızın yanında çocuk parası da almalısınız. Burada şirketin çocuk parasını ödemesi zorunludur. Çocuk parası her yıl artar ve çocuk sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Sizler de yeni çocuk sahibi olmuşsanız ve çocuk parası almak için başvuru yapmak istiyorsanız yapmanız gereken çocuğunuzun doğum raporunu muhasebe birimine beyan ederek SGK sistemine çocuklu bir kişi olarak kaydınızın yapılmasıdır. Bu kayıt yapıldıktan sonra her ay maaşınıza ek olarak çocuk parası alabilirsiniz. Çocuk parası, çocuğun doğumu ile başlar ve 18 yaşına kadar verilir. 18 yaşını doldurmuş çocuklar için çocuk parası ödenmemektedir.

Ayrıca çocuğun ilk 6 ayı farklı tutar ödenmektedir. Çocuğun yaşı 6 ayı geçtikten sonra 18 yaşına kadar ödenen tutar değişmektedir. Sizlerde çocuk parası almak istiyorsanız muhasebe birimi aracılığı ile SGK sistemine kayıt ettirebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir