Sicil Affı Resmi Gazetede Yayınlandı Mı?

Bilindiği üzere bankalardan alınan kredi taksitleri ya da kredi kartı ödemeleri yapılmadığı zaman bu borçlarını aksatmakta olan kişilerin ismi Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası’na verilmekte ve bu kişiler kara listeye alınmaktadır. Bu durum genel olarak verilen isim sicil bozulması olmak ile beraber finansal sicilleri kötü olan kişiler bankalardan kredi ya da başka bir hizmet alamamaktadır.  Bu durum pek çok kişiyi mağdur eden bir süreç olmaya devam eder iken 2017 yılı itibari ile kabul edilen sicil affı yasası pek çok kişiye müjde niteliğinde olmuştur. Uzun zamandır bu çalışmayı beklemekte olan kişiler ise sicil affı resmi gazetede yayınlandı mı diye merak etmektedir.

Milyonlarca kişinin dört gözle beklemekte olduğu bu hizmetin neden bu kadar önemli olduğundan bahsetmek gerekir ise, söz konusu olan sebepler ile kara listeye giren ve sicilleri bozulan kişilerin uzun yıllar boyunca bankalar ile işlem yapamamasıdır. Çünkü Merkez Bankası almış olduğu kredi ay da kredi kartına yönelik olarak üç ay üst üste ödeme yapmayan kişileri kara listeye aldıkları zaman bu kişiler borçlarını ödeyip bitirseler bile bu listeden çıkmaları ve en az beş yılı bulmaktadır. Başka bir deyiş ile kara listeye girmenize neden olan borçları gecikme faizleri ile ödedikleri zaman bu listeden çıkmak için beş yıl daha beklemeleri gerekmektedir. Hem mevcut olan borçların ödenme süreci hem de ödemeden sonraki bekleme süresi gerçekten çok uzun olmakta ve bu denli uzun bir zaman dilimi içerisinde bankalardan hizmet alamamak çok büyük sıkıntılara ve mağduriyetlere sebep olmaktadır.

Resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olan bu sicil affı yasası mevcut olan borçlarını ödeyen kişilerin bir bekleme süresine tabii tutulmamasını amaçlamaktadır. Bu sayede kara listeye girmelerine sebep olan borçlarını yasa kapsamında belirtilmekte olan süreler içerisinde ödeyen kişiler borçlarını bitirir bitirmez bankalar ile olan ilişkilerinde normal süreçlere dönmeye hak kazanacaklardır. Bu sebepten söz konusu yasa kapsamında mevcut borçların ödenerek aftan yararlanılmasını herkese tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir