Sigortasız Çalışanlara Emeklilik Müjdesi

Hayatımızı devam ettirmek için, ihtiyaçlarımız karşılayabilmek için çalışmak zorundayız. Ama bizim için en önemlisi, en çok ihtiyacımız olacak yaşlılığımızı güvence altına almak için. Bunun için yıllarca çalışıp günlerimizi tamamlayıp, emeklilik günlerimizi hayal ederiz. Çünkü yaşlandığımız zaman çalışmak gibi bir gücümüz olmayacak, belki başkalarının bakımına muhtaç olacağız. Ama muhtaç olsak da emekli maaşımız sayesinde tüm ihtiyaçlarımızı karşılayabileceğiz. Belki genç iken bunları düşünmüyoruz, ama maalesef seneler çok çabuk geçiyor ve geleceğimizi azda olsa güvence altına almak zorundayız. Devletimiz de insanların yaşlılıklarında bu tür zorlukları yaşamamaları için bazı gelişmeler ve yasalar çıkartmamaktadır. Bunlardan birisi devlet katkılı emeklilik sigortası, şu günlerde de yeni çıkan ise sigortasız çalışanlara şikayetleri dahilinde emeklilik gibi.

sgk
sgk

Ülkemizde çoğu kişinin işveren tarafından sigortasız eleman çalıştırıp kişileri mağdur bırakmaktalar. Geçtiğimiz aylarda İzmir de bu konu ile kazanılan bir davanın olması sigortasız çalıştırılan kişilere ümit ışığı oldu. Sigortasız çalıştığınız iş yerini dava edebilirsiniz. Çalıştığınız firma sizi SGK ya hiç bir şekilde bildirimde bulunmadıysa şikayetiniz dahilinde bu günlerinizi sigortanıza ekleyebiliyorsunuz. Mahkemeye hizmet tespit davası açmalısınız. Mahkeme sizin burada ne kadar çalıştığınız bakımından araştırma yapmak sonucunda SGK’dan emeklilik için bu günleri taleb etmektedir.

Sigortası Olmayanlara Kredi

İzmir de yapılan dava da SGK bunu ilk reddetmiştir. Ama mahkeme bunun işverenden  tahsilinin yapması gereken SGK nın olduğunu belirterek, SGK dan kişinin günlerini talep karar getirmiştir. Bunun sonucunda davalı mahkemeyi kazanmış ve SGK yı kişinin çalıştığı günlerini verme kararını almıştır. Yani bu şekilde kazanılmış bir dava var. Sizde sigortasız çalıştığınız günlerinizi SGK nıza ekletebilir, emeklilik için hak kazanabilirsiniz. Ama bu davayı açma için 5 yılın geçmemesine kesinlikle dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü 5 sene zaman aşımına uğramaktadır. Zaman aşımına uğradığı için mahkeme sizin lehinize davanızı sonuçlanmayacaktır. Bu nedenle bu zaman aşımına dikkat etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir