Spot Kredi Nedir?

Spot kredi, vadesi ve faiz oranı kullanım esnasında belirlenip, sonrasında herhangi bir değişikliğe uğratılamayan kredi türü olarak karşımıza çıkmaktadır. Krediyi kullandığımızdaki faiz oranı vadeye kadar aynı kalmakta, değişiklik yapılamamaktadır.

Örneğin, 1 milyon TL krediyi 1 yıl vadeli %10 faiz oranı ile 03.03.2012’de kullandığımızda, bu krediyi vadesinden önce ödeme niyetinde olsak veya vadesinden önce banka tahsil etme niyetinde olsa, her iki seçenek de olumsuz sonuçlanacaktır. 03.03.2013 tarihinde ana para ve faiz ödenip kredi kapatılacaktır. Bu süre içinde piyasa koşullarında değişiklik olsa dahi banka faiz oranını değiştiremeyecektir.

utarı, uygulanacak faiz oranı ve vadesi, kredinin kullandırıldığı tarihteki piyasa koşullarına göre günlük olarak saptanan, firmaların kısa süreli nakit ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik ve genellikle bankanın fon akışı paralelinde şekillenen, kısa vadeli (1 gün ile 3 aya kadar) ve faiz oranı diğer kredi türlerine nazaran düşük olan kredilerdir.Onaylı nakdi kredisi (BCH, SKK, ipotekli, kefaletli v.b.) bulunan gerçek ve tüzel kişilere, kısa vadeli acil ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla nakdi kredilere ilişkin plasman uygulamaları dahilinde kullandırılır. Almış olduğu spot krediyi faiz ve fer’ileriyle birlikte tamamen ödeyen müşteriye aynı sözleşme ile tekrar spot kredi kullandırılabilecektir. Ancak her yeni kredi kullandırımında yeni bir hesap açılacaktır. Kredinin açılışı aşamasında uygulanacak faiz oranı ve kredinin kesin kapanış tarihi belirlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir