Tarımsal Kredili Mevduat Hesabı (KMH)

Tarımsal faaliyetlerle geçimini sağlayan kişiler genel olarak hasat zamanı gelir elde etmektedir. Hasat zamanına kadar olan süreçte ise ihtiyaçlarını karşılamakta bazı zamanlarda sorun yaşayabilirler. Finansbank tarımsal faaliyet gösterenler için hazırladığı tarımsal kredili mevduat hesabı (KMH) ile, bu alanda faaliyet gösteren kişilerin ihtiyaçlarını kolay bir şekilde karşılamasını sağlamaktadır. Bu hesabın özelliklerini ve nasıl başvuracağınızı yazımızın devamında inceleyebilirsiniz.

Tarımsal kredili mevduat hesabı özellikleri
Finansbank tarafından öncelikle sizlere vadesiz bir hesap açılmaktadır. Bu vadesiz hesabınızla her türlü bankacılık işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kredili mevduat hesabı başvurusu yaptığınızda ve banka bu başvurunuzu onayladığında hazırda bulunan vadesiz hesabınıza ek bir limit tanımlanır. Bu limit ile de hesabınızda para olmadığı zamanlar dahi nakit ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz.

Kredili mevduat hesabına sahip olduktan sonra çalışmalarınızı sürdürürken ihtiyacınız olan nakit paraya limitiniz doğrultusunda sahip olabilirsiniz. Bankanın sizlere tanımladığı bu hesaptan kullandığınız tutar ve kullandığınız gün üzerinden faiz hesaplanır ve belirli aralıklarla sizlerden tahsil edilir. Faiz tahsilatı genel olarak çiftçiler için yılda iki dönem yapılmaktadır.

Hesabınızda bulunan limitten kullandığınız tutardan sonra hesabınıza para yatırdığınızda otomatik olarak kredili mevduat hesabınızın limiti yükselir. Bununla beraber günlük faiz işler. Gün sonunda limitten kullanılan tutar üzerinden faiz hesaplaması yapılır.

Bu hesaba sahip olduğunuzda otomatik ödeme talimatınız varsa ve hesabınızda para yoksa, faturalar otomatik olarak kredili mevduat hesabınızdan ödenir. Bu sayede hesabınızda para olmadığı zamanlarda herhangi bir ödemeniz için gecikmeye düşmezsiniz.
Tarımsal kredili mevduat hesabı başvurusu
Tarımsal kredili mevduat hesabına başvuruda bulunmak için bankanın herhangi bir şubesine gitmeniz gerekmektedir. Yapılan başvuru sonrasında banka gerekli kredi risk analizini yapar ve sizlere bir limit belirlenir. Limit hesabınıza tanımlandıktan sonra hemen kullanabilirsiniz. Düzenli ödemeleriniz devam ettikçe limitinizi arttırma imkanınız da bulunmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir