Vaktinde Ödenmeyen Çeklere Hapis Cezası

Karşılıksız çıkan çeklere hapis cezası uygulaması gelmekte. Adalet Bakanlığı ile Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinin görüşleri de alınarak, çeklere olan itibarı düzeltmek için hapis cezası getirilmekte. 2012 yılında karşılıksız çeklere hapis cezası kaldırılmıştı. Ama hapis cezasının kaldırılması ile birlikte, karşılıksız çek oranları epey yükseldi. Bu nedenle daha fazla mağduriyetler olmaya başladı. Karşılıksız çeklere hapis cezası 2012 yılından önce 27 yıl boyunca yürürlükte idi. Daha sonra getirilen yasak ile, karşılıksız çeklerinin oranlarının yükselmesi ile, yapılacak düzenlemelerde ilk önce para cezası, daha sonra da hapis cezası getirilecek. Eğer para cezasını kişinin ödememesi durumunda hapis cezası gerçekleştirilecek. Özellikle işletmeler arasında verilen çekler ile, karşılıksız çekler yüzünden mağdur olan işletmelerin iflasa kadar sürüklenmesi böyle bir uygulamanın getirilmesine yol açmıştır.

karşılıksız çek
karşılıksız çek

Bir çok işletme karşılıksız çekler yüzünden mahkemelerin yolunu tutmuştur. Bu tür mağduriyetlerin önüne geçilememesinden dolayı, konu ile ilgili yasa tasarısı TBMM gönderiliyor. Cezalar kademeli olarak belirlenebileceği de gündemde. Yani kişinin karşılıksız çek oranına göre, para cezası, çek kullanımının yasaklanması ve hapis cezası olarak değerlendirilmekte.

Karşılıksız çekleri olan kişilerin hapis cezasından kurtulabilmeleri için hazineye 150.000 TL ceza ödemesi ya da 1500 gün hapis yatacak. Son derece ağırlaştırılan karşılıksız çek herkes tarafından son günlerde takip edilmektedir. Yapılan diğer bir düzenleme ise, karşılıksız çek yüzünde hapis cezası istemi, Asliye Hukuk mahkemeleri yerine İcra Ceza Mahkemelerinde görülecek.

Sanık mahkemeye gitmese dahi, adına adli para cezası verilebilecek. Belirlenen adli para cezasını kişi öderse, dava kapanacak ama ödemelerini yapmaz ise, hapis cezası istemi ile yargılanacak. Adli para cezaları, karşılıksız çekin miktarına göre belirlenecek. Tabi iki kişi arasında da olan alacak verecek davasında, devletin de kendine pay çıkartması, bir çok kişinin de tepkisine neden olacağı da kesin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir