Bankaların Haksız Yaptıkları Kesintiler

Bankalar her ne kadar hayatımızın vazgeçilmez bir parçası olsa da onlar ile alakalı olarak sık sık gündeme gelen konulardan biri de bankaların haksız yaptıkları kesintiler olmaktadır. Bahsi geçen bu durum oldukça fazla sayıda kişiyi mağdur etmekte iken ülkemizde mevcut olan bankaların hemen hemen hepsinin benzer sıkıntılara sebebiyet veriyor olması durumun boyutunu gözler önüne sermektedir.

Hangi Bankalar Haksız Kesintiler Yapıyor?

Bu durumun vehamati her ne kadar gözler önünde olsa da bilmelisiniz ki aslında geçmiş yıllara kıyasla çok daha legal  bir durum söz konusu olmaktadır. Çünkü yapılmış olan belli başlı düzenlemelerden önce bankalar kendi kafalarına göre ve istedikleri miktarlarda kesintiler yapmakta idiler. Üstelik bununla alakalı  olarak doğru düzgün bir şikayet ya da itiraz hakkımız bile bulunmamakta idi.

Ancak günümüzde bahsi geçmekte olan bu dosya masrafı ya da kart aidatı gibi haksız kesintilere itiraz etme ve hatta bunları geri alma hakkımız mevcut olmaktadır. Yani aslında şu anda yaşadığımız düzenlenmiş bir durum olmaktadır.

Bankaların Haksız Yere Kestiği Paralar Geri Alınabilir Mi?

Ülkemizde mevcut olan hemen hemen her bankanın bu kesintiyi ya da kesintileri yaptığını söylemek mümkün olmaktadır. Ancak yazımızın başında da belirttiğimiz üzere söz konusu olan bu haksız kesintileri tekrar almamız ve tarafımıza iade edilmesi gibi bir hakkımız da mevcut olmaktadır.

Dosya Masrafı Nedir? Geri Alınabilir Mi?

Bunun için takip edilmesi gereken belli başlı bir prosedür mevcut olmakta ve ancak bu süreçten sonra paranızı geri almanız mümkün olmaktadır. İlk aşamada yapmanız gereken konunun muhatabı olan bankadan yapılmış olan işlemi gösteren evrakları temin etmek olmaktadır. Bu aşamada kimi bankalar sorun çıkarsa ve evrakları vermek istemese de bu sizin yasal hakkınız olmaktadır. Bu yüzden ısrar etmeli ve gerekir ise yasal yollara başvuracağınızı söylemelisiniz.

Daha sonra bankanızdan teslim aldığınız bu evrakları ilçenizde yer alan tüketici hakem heyetine bir dilekçe ve nüfus cüzdanı fotokopisi ile beraber teslim etmeniz gerekmektedir. Bu konuda gerekli olan her türlü detayı tüketici hakem heyetleri aracılığı ile alabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir