Kredi Borcu Biten Evin İpoteği Nasıl Kaldırılır?

Banka kredisi ile sahip olduğunuz evin, kredi borcunu bitirdikten sonra tapu üzerindeki ipoteği kaldırarak evin sahipliğini üzerinize almanız gerekmektedir. Peki, kredi borcu biten evin ipoteği nasıl kaldırılır?

Kredi ile alınan evin üzerinde bulunan banka ipoteğinin kaldırılması için tapu müdürlüğüne ipotek fek yazısının verilmesi gerekmektedir. İpotek fek yazısı ise banka tarafından verilen bir yazıdır. Bu yazı olmadan ev üzerindeki ipotek kaldırılamaz.

İpotek fek yazısını bankadan alırken banka sizlerden bu yazı için ücret isteyecektir. Kanunen ipotek fek yazısı için bankaların ücret almasına dair bir dayanak yoktur. Ancak bankalar bu işlemden de ücret almaktadır. Eğer bu ücreti ödemek istemiyorsanız kredi sözleşmesini imzalarken ipotek fek yazısı ücreti borçlu tarafından karşılanacaktır maddesinin bulunup bulunmadığını kontrol etmelisiniz. Böyle bir madde varsa ve sözleşmeyi imzalamışsanız kendi lehinize hak talep edemezsiniz.

Bankadan ipotek fek ücreti ödedikten sonra ipotek fek yazısını edinerek, bu yazıyı tapu müdürlüğüne bildirmelisiniz. Tapuda ipotek kaldırma işlemi kısa sürer ve bir gün içerisinde gerçekleşir. Tapu yazıyı aldığında evinizin üzerindeki ipoteği kaldıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir