Kredi Kartı İle Altın Alınır Mı?

Güncelleme: 2017 Yılı itibariyle gram altının fiyatı 144-145 TL. olmuş durumda. Bu yazımızı 2014 de yazdığımızı düşünürsek aşağı metinde bir kıyaslama mevcut. Altın yaklaşık olarak %30 artmış durumda. En güzeli kredi kartına taksitle altın alın siz ödeyesiye kadar altın artar zaten her hangi bir zarar etmezsiniz.

(Altının gramının 118,80TL olduğu günümüzde birçoğumuzun altın yapayım da yatırımım olsun diyebiliriz. Çünkü altın yapıp kenara atmak oldukça karlı. 2013 yılında 130 TL  olan çeyrek altın fiyat 2016 yılında 195 TL. Yaklaşık 2,5 yılda 65 TL kar.)

İşte bu yüzden bir çok insan altın yapıp birikim yapmak istiyor. Tabi bir çoğumuzda ne birikimi , yakınımın düğünü var bir çeyrek takmam lazım, takmaksam ayıp olur diyenlerde. Sonuçta ister birikim, ister zorunluluk altın alma isteğimizin olması.

Kredi Kartına Taksitle Altın

altın yatırımı
altın yatırımı

2014 yılından önce kredi kartı ile altın 12 ay taksitle alınabiliyordu. Ama bu olay birçok pos tefeciliğinin ortaya çıkmasına neden oldu. Bunun sonucunda bu tür kişileri engellemek için 2014 yılında sadece 4 ve 6 gibi taksitlendirme getirildi. İşte bu da iyi niyeti kötü kullanmak sonucunda oldu. Gerçekten yatırım yapmak isteyen birçok insanı da engellemiş oldu maalesef. Yoksa 12 ay taksitlerle alabileceğimiz altın aylık ödemesi çok az miktarda olabilmesi bizim yatırım yapmamızı veya düğünlerde alacağımız altınlar için birçok kolaylık sağlıyordu.Yalnız işletlememizi ait ticari kredi kartlarına 9 taksit imkanı sunuluyor.

Taksitle Altın Veren Kuyumcular

Senetle altın veren kuyumcular piyasasını da canlandırmak amacıyla da yapılmış bu uygulama da ayrıca 2014 yılından önce kuyumcular piyasası da epey rahatlamıştı. Ama en azından 6 taksit te yinede hem kuyumcuları hemde altın almak isteyen birçok insan için bence güzel bir fırsat. En azından alacağınız altını 6 takside böldürebiliyorsunuz. Mesela; Bin TL lik bir bir altın aldığınız yarım amaçlı aylık ödemesi 165 TL gibi bir ödemenizle 6 ay sonunda da altının yükselişine göre birikiminiz oluyor.

çeyrek altın
çeyrek altın

Normalde her ay 165 TL kenara koymak istesek işte olmuyor ne yazık ki. Çünkü orda bir para var en ufak bir ihtiyaçta harcanıp gidiyor.Bir çoğumuz öyle değil miyiz kenarda para olunca pek rahat duramıyoruz. Hatta bazılarımız kendimize gereksiz ihtiyaçlar bile çıkabiliriz çünkü kenarda paramız var onu illaki harcamamız gerekir. Halbuki kenarda bir birikimimizin olması gerekliliği bazen çok önemli olabilir. Allah korusun bir hastalıkta. Yada  bir ev sahibi olmanın hayal gibi olduğu günümüzde.

İşte bu sebepler bizi birikim yapmaya zorlayan nedenlerin başında gelmektedir. Ama altın yapıp kenara biriktirdiğimizde ve bunu kredi kartı ile taksitlerle de yapabiliyorsak avantaja çevirebiliriz. Çünkü altını harcamak, kenarda olan sıcak parayı harcamak kadar kolay değil bizim için.Buda bizim birikim yapmamamıza yardıcı oluyor birde sonunda altının alacağı yükselmede bize eksra fayda.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir