Kullanılmayan Banka Hesapları İçin Son Tarih Ne Zaman?

Yapılan son düzenlemeler ile birlikte bankalar kullanılmayan hesaplar için ücret talep edebilecekler. Hatta bu ücretleri direk hesaptan tahsil edebilecekler. Bu düzenleme ile birlikte bir çok kişi yanlış bilgiler ile hareket ederek paniğe kapıldı. Kullanılmayan banka hesapları için son tarih ne zaman özellikle merak edilen sorulardan biri.

Kullanılmayan banka hesapları için son tarih olarak bilinen 28 Nisan aslında herkes için geçerli bir tarih değildir. Bu yüzden telaş etmenize gerek yok. Bu tarih sadece örnek olarak bir kişinin hesaplarının kapatması gerektiğini gösteren tarihtir. Asıl olan her kişinin hesaplarını kapatması gereken son tarih farklıdır. Peki, kullanılmayan hesabınız için son tarihin ne zaman olduğunu nasıl öğreneceksiniz?

Düzenleme kamuoyuna duyurulduktan sonra ilk algı olarak bankalar herkesten bu ücretleri habersiz bir şekilde kesecek düşüncesi oluştu. Aslında düzenlemenin amacı tam tersidir. Düzenlemenin amacı kullanılmayan hesaba sahip olan kişileri bilgilendirmek ve bankaların hesap işletim ücreti kesmesinin önüne geçmektir. Bir banka kullanılmayan hesaba hesap işletim ücreti yansıtmadan önce müşteriye kesinlikle haber vermesi gerekmektedir. Banka müşterisine kullanmadığı bir hesabı olduğunu ve belirli bir tarihe kadar bu hesap kapatılmazsa bankanın hesap işletim ücreti yansıtacağını söylemesi gerekmektedir.

Buradan anlaşıldığı gibi banka müşterisine haber vermeden hesap işletim ücreti yansıtamamaktadır. Ayrıca her kişinin kullanmadığı hesabı kapatması gereken son tarihi de farklı olacaktır. Bu tarih banka tarafından belirlenecektir.Sizlerinde eğer kullanmadığı banka hesaplarınız varsa isterseniz en kısa sürede banka hesaplarınızı kapatabilirsiniz. İsterseniz de hiç bir işlem yapmadan bankanın sizi aramasını bekleyebilir ve hesabınızın son kapatılması gereken tarihini öğrenebilirsiniz.Hangi bankada hesabım var nasıl öğrenebilirim yazımızı inceleyerek bankalarda olan hesaplarınızı öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir