Motorlu Taşıt Sorgulaması Ve Kredi Kartı İle Ödeme

Yeni geçilen uygulama ilde motorlu Taşıtlar Vergisi internet aracılıyla ödenmektedir. Gelir İdaresi (GİB) başlattığı bir uygulamadır. Yani artık Motorlu Taşıt Sorgulaması ve kredi kartı ile ödeme gerçekleşiyor.  Saat aralıkları 02:00- 22:00 arasında giriş Yapı kredi, Akbank kartı ya da bazı bankaların debit kartı ile, internet bankacılığı üzerinden veya banka şubelerinden, Motorlu Taşıtlar Vergisi’ni tahsil edebilen Vergi Dairesi Müdürlükleri’nden yapılabiliyor.

Kredi kartı ile ödeme yapabilmek için çok kolay gözüküyor. Öncelikle  Gelirler İdaresi Başkanlığı’nın motorlu taşıtlar vergisi sorgulama  sitesinde online olarak mutlaka sorgulama yapmalısınız. Sorgulama yapmak için Plaka, Özel Plaka, T.C. Kimlik Numarası veya Vergi Kimlik Numarası ve Tescil Tarihi kutucuklarını doldurmanız gerekmektedir. Ayrıca MTV bu dönem dışında isterseniz kredi kartı ile geçmiş yıllar da dahil bu sayfadan sorguladığınız tüm borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Kredi Kartı ile Mtv Ödeme

Ayrıca GİB internet sitesinde internet seçenekleri de bulunmaktadır. Taksitleri kendisi yapabildiği gibi interaktif şeklinde taksitlendirme de 3 taksit şeklinde olmaktadır. Zaten bütün bankalar taksitlendirmeleri 3 taksit şeklinde yapılmaktadır.

İnternet Vergi Dairesinden Nasıl Yararlanabilirim

Kişiler veya firmalar yeni geçilen uygulamayla İnternet Vergi Dairesi şifresinin alınması gerekmektedir. Bunu Vergi dairesinden temin etmeniz gerekmektedir. Peki sizlere bir soru İnternet vergi dairesinden nasıl yararlanabilirim diye soracak olursanız basittir. Öncelikle işletme defterine sahipseniz muhasebeciniz bu işlemler, halledebilir. Vergi dairesinden şifrenizi aldıktan sonra GİB girip şifrenizi aktifleştirip daha sonra yeni bir şifre belirleyebilirsiniz. Ayrıca GİB şifreniz ile vergi dairesi borç sorgulama da yapabilirsiniz.

Kredi kartı ile ödeme yaparken kredi kartı numaranızı doğru girmeye dikkat ediniz. Ayrıca anlaşmalı bankaların kredi kartlarından birisine ait olmalıdır. Anlaşmalı bankalar ise Garanti bankası, Türkiye İş Bankası, Ziraat Bankası, Yapı Kredi, HSBC, Denizbank, Finansbank , TEB, Vakıfbank, Halkbank, Akbank, Bank Asya ile ödeyebilirsiniz. Ayrıca kredi kartınız internet üzerinden alışveriş yapılmaya açık olmalıdır. Kredi kartınızın arka yüzündeki güvenlik kodunu doğru girmelisiniz. Dediğimiz gibi kişilere bir çok fırsat sunan Gelir İdaresi Başkanlığı sayesinde artık Motorlu Taşıtlar  vergilerimizi de çok kolay ödemekteyiz. Diğer vergilerinizi de bu şekilde ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir