Kredi Notuna Bakmayan Bankalar Hangileri

Ah şu Bankalar olmasa ne yapardık bilmiyorum, nakit olmaz yanımızda kredi kartından geçeriz alışverişi. Ev, Araba almaya karar veririz hoop bankaya kredi çekmeye gideriz. Ee tabi normal o kadar parayı biriktirmeye kalksak kaç sene de birikir ki. Her geçen gün her şey daha da pahalılaşırken.  Kullanmayı değerlendirmeyi iyi bilsek bizim için gerçekten nimet bu bankalar, fakat bir de dezavantajı var ki başımıza hep bela olur sanki bankaya borcu başkası ödeyecekmiş gibi ihtiyacımız olmayan şeyleri bile alıyoruz, ya Kredi kartıyla ( ki hep elimizin altındadır) ya da kredi çekerek.

kredi notumu nasıl öğrenebilirim
kredi notu

Bir kaç sene öncesine kadar kredi kartı almak, kredi çekmek çok kolaydı ama artık öyle değil, kredi notunuz düşükse ne kredi kartı alabilirsiniz ne de kredi çekebilirsiniz maalesef. Her ikisi için de yeni düzenlemeler yapıldı, gelirinizin belli bir katı kadar kart limitiniz, kredi miktarınız olabiliyor. Bankalar özellikle kredi notuna bakıyor kredi notu sıfır olan birine bankalar hiç bir şekilde kredi vermemektedir. Anca Bankalar müşterisinin kefalet yani kefil isterse, kefilin kredi notu yüksekse ve banka uygun görürse kredi kullandırır.

Bilgi: Kredi Notumu Nasıl Öğrenebilirim

Peki kredi notuna bakmadan kredi veren banka yok mu? Kesin olmamakla birlikte Fiba bank, Aktif yatırım bank. Bu iki banka kredi notu sıfır olan kişilere kredi çıkarabilmekte ama bu kesin verirler demek değildir asla,  bulunduğunuz yer de şubeleri varsa eğer mutlaka şubeye giderek başvuru yapmanızda fayda var. İnternet, Telefon gibi yerlerden başvuru yaptığınız da %90 olumsuz yanıt alırsınız. Evraklarınızı bırakır yüz yüze görüşme sağlarsınız ki bu size avantaj sağlar. Bu bankaların faiz oranları diğerlerine göre daha yüksek olur tabii ki.

Kredi notunuzu yüksek tutmak için ödemelerinizi zamanında hatta puanınızı garantiye almak için zamanından önce yapın. Özellikle son ödeme tarihlerini unutmayın atlamayın sakın. Bir gün bile çok önemli.

Kredi Notu Sorgulama

   Eğer kredi notunuzu bilmiyor ve öğrenmek istiyorsanız “Findeks ile Kredi Puanı sorgulama” dan öğrenebilirsiniz. Bu servis Türkiye de tek kredi notu sorgulama servisidir ve verilerini Merkez Bankası üzerinden almaktadır, aynı bankalar gibi. Türkcell, Vodafone hattınızdan belli bir ücret karşılığı ile de kredi notunuzu öğrenebilirsiniz. Kredi çekemeye karar verdiyseniz kredi notunuzu önceden bilmeniz, kredi çekip çekemeyeceğiniz ile ilgili ön bilgi sahibi olmuş olursunuz. Buradan öğrendiğiniz kredi notunuz meblağ hakkında bilgi vermez , yani “kesin şu kadar krediniz onaylanır” demek değildir. Hemen hemen her  bankanın kendince uyguladığı yöntemler vardır, Puanı düşük olana, kara liste de olana, kırmızı kalemli olana uyguladığı yöntemler onlara uygun yaptığı kredi düzenlemeleri vardır. Bunu  için Şubelere giderek birebir bilgi alabilirsiniz ,en sağlıklı yöntem bu olacaktır

Bir kişinin kredi notunun 0 (sıfır) olması için bankalar ile hiç bir şekilde işlem yapmamış olması gerekir ki, günümüz de hemen hemen herkesin en az bir tane kredi kartı bulunmaktadır.

İşin özü Kredi puanına bakmayan banka yoktu, yeni açılan bankalar özellikle düşük puanlı kişilere daha çok yardımcı olmaktadır. Bazı bankalar da kefalet yani kefille kullandırmakta krediyi, tabii kefilinizin notunun da yüksek olması lazım ki günümüzde kefil bulmakta kredi çekmeye çalışmak kadar zor…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir