2018′ de Dolar Ne Olur?

Günümüzde yatırım yapan insanlarımızın sayısı bir hayli fazla. Bağ bahçe alımları, ev alımları, dükkan alımları gibi yatırımlara yönelen insanlar, aldığı malların değerlerinin artmasıyla kar etmeyi amaçlıyor. Bu yatırımların haricinde kur olarak yatırım yapan insanlarımız da mevcut. Dolar ve euro alım satımı buna örnektir. Dolar ani düşüşler yaşadığı zaman insanlarımızın çoğu yüklü miktarda dolar satın alarak kur fiyatlarının yükselmesini bekliyor ve kar etmeyi amaçlıyor. Ekonomistlere göre şu sıralar dolar ve euro alım satımları pek kazandırmamaya başladı. Bunun nedeni ise çoğu zamanlar en yüksek seviyede kalması ve düşüş yaşanmaması. Bu süreçte bunun aksi olarak da en düşük seviyelerde uzun sürece seyir alıyor. Çoğu zamanlar televizyon kanallarında durumu değerlendiren ekonomistler sert uyarılar yaparak yatırım yapın veya yapmayın yönünde eleştirilerde bulunuyor. Fikirlerini kanıtlayan ekonomistler bunları nasıl biliyor diye düşünmeye başladığımızda, toplumda çıkan ani olaylar aklımıza gelebiliyor.

Çünkü döviz kurlarının ani yükseliş gösterme sebepleri, toplumdaki ani düzen değişiklikleridir.Kurlarının neden yükseldiğini ve ani çıkışlar yaşadığını herkes merak ediyor ve çoğu kişi doğru bilgiye sahip olamıyor.

Dolar fiyatları düşük olduğu zaman yatırım yapan insanlar, şuanda kar etmiş durumdalar. Toplumda olan olaylardan yola çıkarsak ekonomistler kadar ciddi yorum yapamasak da ileride doların durumunun ne olacağı hakkında basit yorumlar yapabilir ve kendimizce yatırım yapabiliriz. Yükselmelerinde bir olayın olması şart diyemeyiz. Büyük bir olay olacağı zaman o olayı planlama haberinin bile duyulması dolar fiyatlarının artmasında yeterli olacaktır. Çoğu insanımızın düşündüğü şeylerden bir tanesi de bu verilerin kafasına göre hareket ettiğidir.

Dolar ve euro gibi döviz kurları dünyada ciddi bir öneme sahiptir ve tek bir kişi bu verileri asla düzenleyemez. Peki bu veriler neden düşer veya neden yükselir? Toplumda duyduğumuz ve bildiğimiz gibi çeşitli sorunlar meydana gelebiliyor. Mali krizler, ülke isyanları, darbe operasyonları gibi ülke seyrini değiştirecek etmenler. Şu günlerde fazlaca zor zamanlar atlattığımız dünya’da, dolar şuan 2.96 seviyelerine ulaşmış durumda.

Her geçen gün değeri artan ya da azalan dolar, yatırımcılara bazı durumlarda zorluk çıkartabilmektedir. Aslında iyi bir yatırım aracı olmasına karşın, piyasasının genellikle uzmanlar dışında analiz edilmesinin çok zor olması sebebi ile çok fazla para kaybedeceğinizden ötürü, bu yatırıma karar vermeniz ya da yatırım yaparken uzmanların dolar konusunda ne dediklerini almak çok mantıklı bir karar olacaktır.

Doların değerini belirleyen en önemli unsur ise güncel olaylardır. Piyasanın çalkantılı olması da doların inip çıkmasını ifade etmektedir. Birçok ülkenin ekonomik gidişatını etkileyen para birimi Amerikan doları olduğundan ötürü, birçok insan, doların durumuna göre hareket etmekte ve bununla bağlantılı olarak kazanıp kaybetmektedir.

Dolar sayesinde para kazanmak dışında bir de para kaybetme durumu bulunmaktadır. Elinizdeki doların birim fiyatı almış olduğunuz dolar fiyatından çok daha düşük olabilmektedir. Bu dolara karşı yatırım yapan insanların sıklıkla başına gelen ve bu duruma hazırlıklı olmasını gerektiren bir süreçtir. Piyasa sürekli sallantılı olduğundan ötürü, dolar düşükken bozdurmak para kaybetmenize neden olmaktadır. Ancak yine de bu çeşitli borsa oyunları çok daha kötüdür. Zira borsa da tamamen varsayımlar üzerine dolara girişirken, yatırım esnasında paranız ya banka hesabınızda ya da evinizde yastık altı olarak dikkat çeker.

Bu yüzden dolar düşmesine rağmen belirli bir zaman bekledikten sonra bozdurabilirsiniz. Zira doların grafiği incelendiğinde sürekli olarak düştüğü ve yükseldiği göze çarpmaktadır. Siz de bu grafikleri ve uzman yorumlarını takip edebilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir