Akbank İban Sorgulama

33 Avrupa ülkesinde kullanılan İban; 26 haneli olarak belirlenmiştir ve  para transfer işlemlerinin daha hızlı ve güvenilir yapılmasını sağlamaktadır. Hangi banka da olduğu önemli olmaksızın aktif hesabınız var ise İban numaranız da vardır. İban ile yapılan para transfer işleminin diğer bir kolaylığı ise maliyeti daha az işlem yapabilirsiniz.  Akbank müşterisi iseniz ve kişiye özel olan İban numaranızı bilmiyorsanız kolay yoldan nasıl alacağınızı tüm detayları ile anlatalım.

Akbank İban Numarasını Nasıl Alırım

İlk olarak bankanın günün her saati aktif olarak hizmet veren telefon bankacılığı kanalı ile İban numaranızı alabilirsiniz. Hafta sonu ya da mesai saati bitimi fark etmeksizin arayarak anında İban numaranızı alabilirsiniz. İban numaranızı alma aşamasında sadece telefon bankacılığı kullanmak zorunda da değilsiniz. Dileyenler Akbank resmi İnternet adresi üzerinden de İban numaranızı alabilir EFT ve Havale işlemleriniz de kullanabilirsiniz.

Resmi İnternet adresi üzerinden yapacağınız işlemleriniz de ilk olarak hesap türünüzü seçmeniz gerekiyor. Türk Lirası ve Döviz hesabı İban numaralarınız aynı değildir. Bu nedenle işleminize dikkat etmeniz gerekiyor. Yoksa tarafınıza gönderilen para ilgili hesabınıza düşmeyebilir. Hesap türünüzü yazıp, şube kodu ve hesap numaranızı yazdıktan sonra hesapla demeniz yeterli olacaktır. İşlem sonunda ana ekran da İban numaranız belirecektir.

İnternet bankacılığı kullanıcısı iseniz de müşteri numaranız ve şifreniz ile sisteme giriş yaparak İban numaranızı alabilirsiniz. Belirttiğimiz işlem basamaklarının tamamı ücretsizdir ve ek herhangi bir bedel ödemeden İban numaranızı öğrenebilir kullanıma başlayabilirsiniz.

İban Numarası Nerelerde Kullanılır

İban numaranızı üst metinde de belirttiğimiz gibi para transferleri, EFT ve Havale işlemleriniz de kullanabilirsiniz. Akbank hesabınıza para transferi yapacak kişiye İban numaranızı verdiğinde daha güvenilir işlem yapabilir. Bununla da farklı hesaplara yanlışlıkla para gönderip mağdur olmazsınız. Sadece hesabınıza gelecek para transfer işlemleri için değil aynı şekilde sizinde yapacağınız Havale ve EFT işlemlerinde İban numarasını karşı taraftan alıp bu şekilde işlem yapabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir