Banka Kartında Hesap Numarası Nerede Yazar

Banka kartı, bankalarda bulunan vadeli veya vadesiz hesabınızı kullanmanızı sağlayan karttır. Herhangi bir bankada vadeli veya vadesiz hesabınız var ise, banka tarafından size banka kartı gönderilir. Böylece, hesabınızda paranız bulunması halinde üye iş yerlerinden dilediğiniz alışverişi yapabilirsiniz.

Banka Kartı nedir? Özellikleri nelerdir? Banka kartında hesap numarası nerede yazar?

Banka kartı ile kredi kartı halk arasında sürekli karıştırılır. Ancak ikisi birbirinden farklı özelliklere sahiptir. Kredi kartı için hesabınızda para olmasına gerek yoktur. Kredi kartının nakit çekim ve taksitli alışveriş gibi birçok özellikleri bulunur. Banka kartı ise, kartınızın tanımlı olduğu hesabınızda para var ise kullanabileceğiniz bir kart türüdür. Banka kartınızdan da hesabınızda para var ise çekebilirsiniz fakat taksit yapabilme şansınız yoktur.

Banka hesap numarası; her müşteri için özeldir. Müşterilerin bankalarda oluşturdukları hesaplar için kullanılan numaraya banka hesap numarası denir. Müşterilerin bilgilerine ulaşmak, müşterilerin bankacılık işlemlerini gerçekleştirebilmeleri için kullanılır. Banka kartı hesap numarası ile en sık yapılan işlemler arasında para transferi / havale / eft işlemleri gelir.

Birçok banka kartında, banka hesap numarası yer alır. Banka kartının ön veya arka yüzünde yer alabilir. Ancak, dikkat edilmesi gereken konu, banka kart numarası ile banka hesap numarasının karıştırılmamasıdır.

Banka kartının ön yüzünde yer alan 4 hane ile başlayan ve toplamı 16 hane olan numara kart numarasıdır. Hemen altında kart sahibinin adı / soyadı gibi bilgiler yer alır. Kart numarası ile banka hesap numarası birbirinden farklıdır ve farklı amaçlar için kullanılır.

hesap no müşteri numrası nerede yazar

Banka kartının ön yüzünde kart numarası ve ad/soyadı bilgisi var demiştik. Ad / Soyadı bilgisinin yanında veya altında bulunan numara ise, banka hesap numarasıdır. Banka hesap numarası 12 haneden oluşur. Unutmayın; kart numarası 16 haneden, banka hesap numarası ise 12 haneden oluşur. IBAN numarası ise, banka kartının arka yüzünde bulunmaktadır ve toplam 26 haneden oluşur. Eft, havale gibi ödeme işlemlerinizde ya banka hesap numaranızı ya da IBAN numaranızı kullanmanız gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir