Galeriden Senetle Araba Nasıl Alabilirim

Günümüz şartların da araç almak için birikim yapmakta zorlanan vade ile taşıt satan kaynaklara yöneldi. Aslında genel de bu gibi işlemler de aklımıza ilk olarak bankaların 48 ay vade ve değişen faiz oranları ile sunduğu taşıt kredileri geliyor. Taşıt kredisi kullanarak araç almak da tahmin ettiğiniz kadar kolay değil. Bankanın belirlediği tüm şartları eksiksiz yerine getirmek zorundasınız. Kredi notunuz düşük olmayacak, ödemeleriniz düzenli olacak, hakkınız da yasal takip bulunmayacak ve adınız kara listede yer almayacak. Gelir belgesi ve SGK prim ödemeleri düzenli olsa da kişiler belirttiğimiz negatif durumlara bağlı olarak kredi kullanamıyor. Bu durum da alternatif yol olarak da senetle araç satımları devreye giriyor.

Senetle Araç Alımı

Öncelikle bildiğimiz BMW, Mercedes, Fiat gibi markaların finansman şirketlerinden bu şekilde araç alamazsınız. Genel de galeriler de karşımıza çıkıyor bu durum. Senetle araç alımında belirlenen bir peşinat ödemesi sonrasında kalan ödemeleriniz vadelere bölünüyor ve her vade karşılığında tarafınıza senet imzalatılıyor. Ödemelerinizi yaptığınız da ise galeriden senetleri alabiliyorsunuz. Bu şekilde satılan araçların fiyatlarına baktığınız da peşin değerinden 2 ile 5 bin arasında fazla olduğunu görebilirsiniz. Muhtemelen vade farkı olarak bu ek bedeller konuyor.

Senet uzun zamandır ticari çalışmalar da karşımıza çıktığından kişiler duruma yabancı kalmasa da yine de birkaç detaya dikkat etmeli ve bu şekilde alacağınız araçlar da senet nasıl imzalanır gibi sorunlarında cevabını bilmeniz gerekmektedir. Vade süresinde ise kesin bir yargı söz konusu değil. Bu sayı ve süre galeri sahibine bağlı kalabilir. 6 ay vade ile satış yapabileceği gibi 12 ay, 24 ay ve 36 ay vadelerle senetle araç satımı yapan galeriler de var.

Senetle Araç Alınır ve Ödemeler Yapılmazsa

Senet ödemelerinizi yapmadığınız da kişiler icra kanalı ile senetlerin temini yoluna girebilir. Aldığınız araç ipotekli kalırsa da yine icra kanalıyla aracınızı sizden alabilirler. Her alanda olduğu gibi bu alanda da ödeme yapmama durumunda uygulanacak birçok etmen yer almaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir