Garanti.com.tr İnternet Bankacılığı ve Şifre Alma

İnternet yaşadığımız çağa adını verecek kadar geldi, hayatımızın merkezine yerleşti. Devletin bile başına e harfi alarak elektronik ortama geçtiği günümüzde bütün bankacılık sisteminin e formatına gelmesi gayet doğal bir sonuç olarak görülüyor. İnternet bankacılığı artık günümüzde bütün bankaların açtığı özel bir şube olarak çalışıyor. Garanti Bankası da ülkemizin en büyük bankalarından biri olarak hemen bu sanal şubeyi açan ve yıllardır müşterilerinin hizmetine sunan köklü bir kurum.

 
İnternet bankacılığı kullanıldığı zaman 7/24 açık bir şubeye girmiş oluyorsunuz. Alışılagelmiş bütün bankacılık işlemlerini bu sistem üzerinden gerçekleştirebilirsiniz. Karşınızda sadece nakit para alıp veren bir görevli yoktur. Biraz da şakayla karışık olan bu anlatım gerçektir. Havale gönderme, EFT yollama, döviz işlemleri, fatura ödemeleri, vergi gibi resmi kurum ödemeleri, yatırım ve fon hesabı takibi, sigorta poliçesi takibi, çek ve senet görüntüleme, leasing sözleşmeleri gibi konular bu şubede yapılabilir. Ayrıca Garanti Bankası’na ait bir kredi kartınız varsa da ilgili bütün işlemleri Garanti Bankası İnternet Şubesi üzerinden takip edebilirsiniz. Hesaptan karta ödeme, hesap özetleri, kart bilgileri görüntüleme, başka banka kartına yapılacak ödemeler gibi konular rahatlıkla yapılabilmektedir.

 

garanti-internet-subesi-giris
garanti-internet-subesi-giris

Kısacası bankanız Garanti ise garanti.com.tr formatı size yola çıkmadan, şubeye gitmeden, sıra beklemeden, zaman kaybetmeden her türlü banka işinizi halletmenin en pratik yolunu vermektedir.
Başlangıç İşlemleri
Bütün bu sayılan kolaylıkları yaşamak için internet bankacılığına geçmeye karar verdiyseniz başlangıçtaki şifre işlemi en önemli adımdır. Sanal şubeye giriş yapmanız için ona kendinizi tanıtmanız yani onun anlayacağı dilden konuşmanız gerekmektedir. Yapılması gereken başlangıç aşaması olarak şubeye gitmektir. Böylece “Garanti internet şubesine giriş” talebinde bulunabilir, hizmet sözleşmesi imzalayabilir ve şifre isteyebilirsiniz. Burada size şifre elden verilecektir. Sonrasında açılan ekrandan tanımlamalar bölümüne girerek kendi şifrenizi oluşturun. Böylece şifrenizi sizden başka kimse kullanamaz. Şifrenizi oluştururken çok klasik düşünmeyin, yani doğum tarihinizi ya da 1234 gibi sıralı rakam gruplarını vermeyin. Sanal dünya bankaların aldığı büyük güvenlik tedbirlerine rağmen bazen tehlikeli olabilen bir dünyadır. Şifrenizi kimseyle paylaşmayın. Bundan sonra her açılışta sizden şifreniz sorulur, yani sanal kimliğiniz şube tarafından kontrol edilir. Bu konuda yaşanacak en büyük risk şifrenin unutulmasıdır. Parolanızı unutup üç kere yanlış giriş yaptınız mı hesap bloke olur. Bu sıkıntılı bir durumdur. Hatırladığınız zaman 444 0 333’ü aramanız ve hesap üzerindeki blokeyi kaldırmanız gerekir.

 

garanti internet şubesi
garanti internet şubesi

İlk Başvurudan Sonra Her Şey İnternet Üzerinden Yapılabilir
İnternet bankacılığına dahil olmak için sizin istediğiniz hesapların internet kullanımına bağlanması yani tanımlanması gerekir. Banka bunu sözleşme karşılığında yapar. Eğer zaten banka müşterisi iseniz sizin bir müşteri numaranız vardır. Değilseniz TC numaranız ile başvurup hesap açtırabilirsiniz. Bundan sonrasında Garanti Bankası İnternet Şubesi sitesine girmek yeterlidir. Zaten yapacağınız şeyler adım adım giriş ekranında gösterilmektedir.
Şifre Hakkında Unutulmaması Gerekenler
Şifre aşamasından sonra artık Garanti Bankası’na ait olan bir internet şubesi hesabı oluşturdunuz. Şimdi yukarıda sayılan bütün bankacılık işlemlerini yapabilirsiniz. Hatta ek olarak bireysel emeklilik talebinde bulunabilirsiniz. Günümüzde bankalar deyince akla gelen kredi başvuruları da internet üzerinden yapılabilir. Hatta internet şubesi kullanmak bankalar açısından size yazılan artı puandır. Normal şube işlemleri sırasında ödeyeceğiniz masrafların çoğu bu sanal şubede yoktur ya da hesaplardan çok az bir kesinti yapılmaktadır. İnternet hesabınız temelde bütünüyle bankanın güvenlik sistemleri içindedir.

Şifreniz ile ilgili teknik bir sorun yaşadığınızda sırasıyla güvenlik aşamalarından geçirilerek kendinizi internet bankacılığı merkezine tanıtmanız gerekir. Geniş anlamda düşünüldüğünde sistem, kredi kartı gibi, üzerinizde para taşımaktan çok daha emniyetlidir. Unutulmaması gereken giriş şifresidir. Bu yüzden size ilginç gelen, pek bilinmeyen, kolay hatırlayacağınız harfleri veya kelimeleri tercih edin. Aslında banka bu konuda da talimatlarla sizi yönlendirecektir. Size bildirilen talimatlara kesinlikle uyun. İnternet bankacılığında karşınızda soru sorabileceğiniz bir görevli yoktur. Ama sistem zaten kullanması kolay olacak şekilde programlanmıştır. Siz bu işleyişi bozamazsınız. Kendinizin şifre konusunda dikkatli olması çok daha önemlidir. Banka ortalama üç ay gibi belirli aralıklarla sizden şifrenizi yenilemenizi de isteyebilir ki bu da sanal güvenliği sağlamanın bir parçasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir