Halk Bankası Kartında Hesap Numarası ve Müşteri Numarası Nedir?

Yazımıza öncelikle hesap numarasının ne olduğunu anlatmakla başlayalım. Müşteriler Halk Bankası üzerinden bir banka hesabı aldıklarında, bu hesaptaki hareketlilikleri kaydetmek, finansal işlemleri belirlemek için bir numara oluşturulmalıdır. Bu oluşturulan numara, sizin banka kartı hesap numaranızdır. Hesap numarası her bir kişi için ayrı ayrı hazırlanır ve kişiye özeldir. Hesap numaranız sayesinde bankalar sizin bilgilerinize ulaşmaktadır. Bu bilgilere bankaların ulaşması, işlemlerinizin gerçekleştirilebilmesi çok önemlidir. Çünkü tüm bankacılık işlemleri bu hesap numarası üzerinden yapılır ve takip edilir. Eğer hesap numaranızı biliyorsanız internet üzerinden alışveriş yapabilir, paranızı Havale ya da EFT yapabilirsiniz. Hatta diğer tüm işlemlerinizi de kolayca yapabilirsiniz. Peki, hesap numarası nerede bulunur ve nasıl öğrenebiliriz?

Halk Bankası Hesap Numarası ve Müşteri Numarası Nerede Bulunur?

Halk Bankası, banka kartınızın hesap numarası, kartınızın üzerinde yer almaktadır. Bazı kartlarda bu bilgiye yer verilmeyebilir. Bu durumda bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak öğrenebilirsiniz. Ayrıca müşterisi olduğunuz bankanın şubesine giderek, nüfus cüzdanınız ve TC kimlik numaranız ile hesap numaranızı öğrenebilirsiniz.

Banka kartınız iki farklı yüzeye sahiptir. Ön yüzeyinde kart numarası yazmaktadır. Kart numarası on altı haneden oluşur. Ve kesinlikle hesap numarası değildir. Bu on altı hanelik numaranın ilk dört hanesi, kayıtlı olduğunuz şubenin kodunu içerir. Geriye kalan on iki  hanelik numara ise hesap numaranızdır. Hesap numaranızın ilk sekiz hanesi de müşteri numaranızdır. Kalan son dört hane, ek hesap numarası olarak belirlenmiştir.

Bu durumda müşteri numarası ve ek hesap numarasını birleştirdiğiniz takdirde banka kart hesap numarasını elde edersiniz.

Banka kartınızın arka yüzeyinde ise, IBAN numarası yer almaktadır. IBAN numarası da kişiye özel bir numaradır. Havale, EFT gibi işlemleri gerçekleştirmeyi sağlar. Bu numara yirmi altı haneden oluşur. IBAN numarasından ilk on haneyi çıkardığınızda on altı numara olan hesap numaranızı elde edersiniz.

Bu bilgileri her kartın üzerinde bulunmaktadır. Bazı kartlar yapısı itibariyle bu bilgilere  yer vermez, bu bilgileri yukarıda bahsettiğimiz şekilde kolayca öğrenebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir