İndirimli Vergi ve Trafik Cezaları

Trafik, vergi ve prim borçlarını ödeyemeyen vatandaşlarımız için 27 Mayıs 2017 tarihinde indirimli ödeme yapılacağına dair bildiri Maliye Bakanlığımız tarafından ayrıntıları ile açıklandı. Vatandaşlarımız ayrıntılı bilgi almak için gib.gov.tr adresinden ya da bağlı bulundukları vergi dairelerine giderek 30 Temmuz’a kadar başvuru yapabilirler.

Trafik Cezalarındaki Avantajlar

Trafik cezaları Türk toplumunun sürekli olarak ödemek zorunda kaldığı fakat ödediği halde caydırıcı olarak ders almadığı ceza sistemlerimizdendir. Sürekli olarak yaşanan trafik kazaları ölümler olmasına rağmen trafik cezaları ve ihlal edilen kurallar her geçen gün artmaktadır. Örneğin hız sınırı olmasına rağmen radar cezalarının olduğu ve sürekli çaların olduğu bu ülkede hala trafik kuralları ihmal edilmektedir. Cezaların her geçen gün arttığı ödeme zorluğu çekilmesine rağmen hala kurallara uyumla ilgili gerekli ilgi gösterilmemiştir. Bunun sonucunda Kanunda belirtildiği üzere toplamda 73 milyon trafik cezası mevcuttur. Trafik cezalarını indirimli olarak ödemekten yararlanmak için 31 Mart 2017 tarihinden öncesine ait olması gerekmektedir. Eğer bu cezanızı af kapsamında ödemek isterseniz faizli tutarını ödemeksizin sadece ceza tutarını ödeyebileceksiniz.

Örneğin; alkollü araç kullanmanın cezası olan 844 lira cezayı 591 lira olarak faizsiz tutarı ödeyebileceksiniz. Af süresi dolmadan yani 30 Temmuz 2017 tarihinden önce başvuruyu kaçırmayınız.

kredi borcu biten aracın rehin kaldırma işlemi nasıl yapılır

Motorlu Taşıtlar Vergisi

Motorlu taşıtlar vergisi borcunu ödemeyen vatandaşlarımızda aynı şekilde 31 Mart 2017 öncesine ait olan borçlarında katma değer vergisi olmadan faizsiz olarak ödeme imkânından yararlanabilirsiniz. Maliye Bakanlığı tarafından esnafa kesilen usulsüzlük kanunu esasında kesilen cezalarda da aynı şekilde faizsiz olarak cezalarını ödeyebileceklerdir.

Faturasız ürün satan esnaflarımıza, usulsüz esnaflık yapmakla ilgili cezalar kesilmiştir. Bu cezaları örneklendirmek gerekirse yüksek rakamlar olmakla birlikte 210.000 TL civarında rakamlardır. Eğer bu cezalarını ödemek isterlerse yüzde elli indirimle ödeme yapabilirler. Ödenecek tutar 105.000 TL civarındadır.

Son günlerde çıkarılan yasa gereğince af kapsamından yararlanarak borçlarını ödemek isteyen tüm vatandaşlarımız başvuru süresini kaçırmadan kısa süre içerisinde bulundukları il ve ilçede vergi dairelerine başvuru yapabilirler. Bunun yanı sıra internet adresimiz olan gib.gov.tr adresinden de başvuru da yapabilirsiniz. Kısa süre içerisinde aftan yararlanarak trafik, vergi ve prim borçlarınızı ödeyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir