İş Arayanlara Para Yardımı

Son zamanlarda gerek televizyonda, gerek internette, gerekse de gazetelerde en çok dikkat çeken haberlerden biri de “iş arayanlara para yardımı” başlığı ile dikkat çekmektedir.  Bu konu hali hazırda işsiz olan ve bu konuda da bir arayış içerisinde bulunan kişiler için bir müjde niteliği taşımakta ve bu sebepten dolayı da daha detaylı bilgi almak istemektedirler. Devletimizin uygulamaya koyduğu bu hizmet ile alakalı olarak bilinmesi gereken tüm detaylar ise yazımızın devamında teferruatlı olarak açıklanmıştır. Sizin de bu konu ile alakalı olarak merak etmekte olduğunuz hususlar mevcut ise makalemiz aracılığı ile gerekli cevaplara ulaşma olanağı yakalayabilirsiniz.

İş Arayanlara Müjde

Bahsi geçen bu uygulama birkaç farklı süreç ve aşamada uygulanmakta olup bunlardan ilki başvuru yapılmış olan bir işe kabul esnasında olmaktadır. Hemen hemen herkesin de bildiği üzere eğer bir kişinin yapmış olduğu iş başvurusu kabul edilmiş bazı belli başlı belgeleri temin ve ibraz etmesi gerekmektedir. Bu belgeleri temin etme aşamasında ise bazı ödemeler yapmak gerekmektedir. İşte bu noktada devreye bahsi geçen ödeme girmekte ve işe kabul edilen kişilere 40 Türk Lirası ile 100 Türk Lirası arasında ödeme yapılmaktadır. Bu konu ile alakalı olarak bilinmesi gereken önemli bir detay da bir yılda en çok üç kez yapıldığı olmaktadır.

Diğer bir seçenek ise hali hazırda devletten sosyal yardım almakta olan bir kişi yeni bir işe yerleşir ise buna müteakip bir yıl içerisinde asgari ücretin üçte biri tutarında yardım ve destek ödemesi almaktadır. Adı geçen bu ödeme genel olarak 507 Türk Lirası tutarında olmaktadır.

Bu konu ile alakalı olarak üzerinde durulması gereken konulardan biri de her  yeni iş bulan kişiye anlatılmakta olan ödemenin yapılmıyor oluşudur. Bu parayı almaya hak kazanmış olan kişilerin hali hazırda devletin yardım ödemelerinden de faydalanıyor olması gerekmektedir. Bu sayede iş arama sürecinde başvuru esnasında ve çalışmaya başladıkları ilk yıl itibari ile kayda değer tutarlarda ödemeler alabilmektedirler.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir