İş Bankası Dosya Masrafı İadesi Nasıl Alınır

Acil nakit ihtiyacınız için bankalardan kullanmış olduğunuz her türlü kredi için, talep edilen masrafları ödemiş olmalısınız. Kullanılan kredi türü her ne olursa olsun; konut kredisi, taşıt kredisi, ihtiyaç kredisi fark etmez. Yeni uygulama ile birlikte birçok banka ödemiş olduğunuz dosya masraflarını size iade ediyor. Hangi bankadan kaç tane kredi çektiyseniz dosya masraflarını teker teker geri alabilirsiniz. Özellikle son günlerde gündemde yer alan dosya masraflarının iadesi konusunda, paralarını iade alan birçok örnek vardır.

İş Bankası, kendi bünyesinden kredi kullanan müşterilerine dosya masraflarını geri iade ediyor. İster konut ister araç kredisi olsun tüm kredi dosya masrafları geri ödeniyor. Birde fazla kredi çektiyseniz tüm dosya masraflarınız hesaplanarak geri ödemesi sağlanıyor.

 İş Bankası dosya masrafı iadesi nasıl alınır? Nasıl bir yol izlemem lazım? Sizin için konuyu adım adım detaylandırdık.

  • Dosya masrafı iadeleri, son 10 yıl içerisinde çekilmiş olan krediler için geçerlidir.
  • Son 10 yıl içerisinde kredi çektiniz ve kredi dosya masrafının iadesini talep ediyorsanız, krediyi çektiğiniz İş Bankası şubesine giderek kredi dökümünü talep etmeniz gerekir. Şube personeli bu konuda size yardımcı olacaktır.
  • Almış olduğunuz kredi dökümü ile birlikte İş Bankasının genel müdürlüğünden mail, faks veya iadeli taahhütlü mektup ile kredi dosya masrafınızın ödenmesini talep edebilirsiniz.

İş Bankası tarafından incelemeler yapıldıktan sonra, talebiniz onaylanırsa kredi dosya masrafı tarafınıza iade edilir. Ancak, talebiniz banka tarafından onaylanmaz ise izlemeniz gereken yol;

  • Dosya masrafı tutarı 1.191,52 YTL ve altı ise, ikamet ettiğiniz il ya da ilçede bulunan hakem heyetine dilekçe ile başvuru yapınız.
  • 110,58 YTL ye kadar olan tutarlar için Tüketici Mahkemesine başvuruda bulunmanız gerekir. Tüketici Mahkemelerinin olmadığı yerlerde Asliye Hukuk Mahkemeleri yetkilidir.

Mahkemeyi kaybetme olasılığını da düşünmemiz gerekir. Eğer mahkemeyi kaybederseniz, mahkeme masrafları, bilirkişi ve tebligat ücretleri ile karşı tarafın avukatlık ücretini ödemek zorunda kalabilirsiniz.

Kredi dosya masraflarının iadesi için, öncelikli olarak kredi kullandığınız şube ile görüşerek mutabakat sağlamanızı öneririz. Bu durumda, mahkemeye başvurmaya gerek kalmadan ödemiş olduğunuz dosya masrafı tutarını geri alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir