Kredi Kartı Alma Şartları

Kredi kartı kullanımın birçok avantajı var. Nakit paranız olmadığında alışverişlerinize, harcamalarınıza kredi kartınız üzerinden devam edebiliyorsunuz. Ayrıca acil nakit ihtiyaçlarınız da ise kredi kartı limitine bağlı olarak nakit avans kullanabiliyorsunuz. Üstelik bankaların sunduğu özel kampanyalar ile kredi kartı kullanımı daha cazip hale getiriliyor. İndirimler, artı taksitler, para değeri taşıyan puanlar ve daha niceleri. Durum böyle olunca da kredi kartı kullanmayan kişi sayısı yok denecek kadar az kaldı. Tabi ki bu yargı bankaların kolay kredi kartı verdiği sizden ek herhangi bir şart beklentisi içine girmediği anlamına gelmemeli. Kredi kartı almanız için de bazı şartları yerine getirmeniz gerekiyor. İşte bu şartlar;

Bankadan Kredi Kartı Almanız İçin Yerine Getirmeniz Gereken Şartlar;

Kredi Kartı Alma Şartları
Kredi Kartı Alma Şartları

*Yaş Sınırı; 18 yaşı banka kredi kartları için en alt yaş sınırı olarak belirlenmiştir ve buna bağlı olarak da 18 yaşın altında olanlara kredi kartı verilmemektedir. 18 yaşın altında olan kişiler istisnai olarak anne ya da baba gibi yakın aile bireyleri tarafından çıkarılan ek kartları kullanma hakkına sahip olabiliyor. Bunun nedeni ise ödemelerin ana kart sahibi üzerinden yapılmasıdır.

*Kredi Notu: Kredi notu gerek kredi kartı gerek ise kredi gibi hizmet alımlarında ki en önemli maddelerden birisidir ve finansal karnenizi temsil etmektedir. Geçmiş dönem banka ödeme düzeniniz ne denli iyi olur ise kredi notunuz da bu doğrultu da yüksek olacaktır. Ama tam tersi ödenmemiş borcunuz var ise, buna bağlı olarak hakkınız da yasal takip işlemleri de başlatıldıysa kredi notunuz düşük olacaktır. Banka anında TC kimlik numaranız ile sorgulama yaparak kredi notunuz hakkında bilgiye sahip olabiliyor ve gerekli onayları da bu çerçeve de veriyor. Kredi notunuz düşük fakat bankada hesabınız var düzenli birikim yapıyorsanız banka bu etmeni göz önünde bulundurarak kredi kartı başvuru talebinize olumlu cevap verebilir. Tabi ki bu durumun ciddi bir geçerliliği yok. Siz yine de ödemelerinize dikkat ederek kredi notunuzu yüksek tutmaya özen gösterin.

*Gelir Durumu; Diğer önemli maddelerden birisi de gelir durumunuz. Banka hem kredi kartı hem de kredi kullanımlarının geri ödenme aşamasını garanti altına almak ister. Gelir durumunuz da garanti altına alma aşamasında ki en çok dikkat edilen maddelerdendir. Geliri olmayan, çalışmayan kişilerin kredi kartı taleplerine banka olumsuz cevap verebilir. Çalışmıyorsanız kira gibi ek gelirler ile geçiminizi devam ettiriyorsanız ya da bankada mevduat hesabınız var ise belgelendirerek kredi kartı alabilirsiniz.  Bazı bankalar çalıştığınız, işe giriş süresine de dikkat etmektedir. Örneğin henüz işe gireli 5 gün oldu ise yine onay alamayabilir ve banka tarafından uygulanan en az 3 ay sınırına tabii tutulabilirsiniz. Gelir belgesiz kredi kartı alabilen üst metinde belirttiklerimize ek olarak diğer sınıf ise üniversite ya da yüksek lisans öğrencileridir. Bu kişiler eğitim durumlarını kanıtlayarak kredi kartı alıp kullanıma başlayabiliyorlar.

Kredi kartı almanız için bankaların tarafınızdan talep ettiği genel şartlar bu kadar ile sınırlıdır. Yine kıyaslama yapmamız gerekir ise kredi kartı almak, kredi kullanımından daha kolay şartlara bağlanmıştır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir