Kredi Kartı Asgari Ödeme Hesaplama

Kredi kartlarının aylık olarak harcamanız gereken limitleri üzerinden belirli bir hesaplama yapılır. Bu hesaplamalar sizlere iki türde bildirilir. Bunlardan ilki kredi kartınızdan toplam yapılan harcamayı direkt olarak gösteren ve aslında asıl borcunuz olan dönem borcudur. Dönem borcu kredi kartlarının limitlerinden düşen miktardan oluşur. Yani 1000 TL’lik bir kredi kartınız varsa ve siz bu kredi kartı üzerinden 300 TL’lik bir harcama yaptıysanız aylık ödemeniz gereken dönem borcu 300 TL ve civarı şeklinde gelir. Bu borcun tamamının ödenmesi durumunda kredi kartı limitlerinize olan borçlarınız hemen kapatılır ve kartın genelinde herhangi bir borcunuz olmaz. Kredi kartı asgari ödeme tutarı ise asıl borcun hepsini kapsamaz. Adı üzerinde o kredi kartını aylık harcamaları dahilinde ödemeniz gereken en düşük tutardır. Yine aynı şekilde 1000 TL’lik bir kredi kartınızın olduğunu varsayarsak bu kartın üzerinden de 300 TL’lik bir harcama yaparsanız asgari ödeme tutarınız 100 TL ve civarında gelebilir. Ancak bu asgari ödeme tutarını hesaplama her kredi kartına göre değişir.

Bazı banka kredi kartlarının aylık alışveriş hesaplamalarındaki faizler farklı olabilir. Ya da nakit harcama mı yaptınız veya aylık taksitler üzerinden de harcama yaptınız bu da çok önemlidir. Kredi kartı asgari ödeme hesaplamalarını bankalar kendi sistemlerinde belirlenen alışveriş faizi veya taksitli alışveriş faizlerine göre yapar. Bu nedenle kredi kartı asgari ödeme hesaplama miktarını kesin olarak şudur diyemeyiz. Bu konuda sizlere önereceğimiz önemli husus şudur.

asgari ödeme
asgari ödeme

Kredi kartlarının asgari borçlarını ödemek yerine dönem borçlarının tamamını ödemektir. Dönem borçlarını öderseniz kredi kartınızın limitinde de herhangi bir eksilme olmaz. Bunun yanı sıra kredi kartlarınızın borçları her ay azalarak gelir ve en sonunda da harcama yapmazsanız kredi kartı borçlarınızın tamamını kapatma şansına sahip olabilirsiniz.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Yapılmazsa Ne Olur?

Sadece asgari ödemesi yapılan kredi kartlarının borçları hep bir sonraki aya artarak devam eder. Kredi kartı asgari ödemeleri sadece borç faizli bir şekilde artmasın diye yapılır. Arada sırada sadece asgari ödemeler ile durum geçiştirilebilir ancak tamamen ödemelerin bu şekilde yapılması işlerinizi zorlaştırabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir