Kredi Kartı Eksi Bakiye

Kredi kartı eksi bakiye ne demek? Kredi kartı hesap özetinizi incelediğinizde eksi bakiye görünüyor. Peki, bu eksi bakiye ne anlama gerekiyor. Neler yapmanız gerekir?

Kredi kartınızın belirli bir limiti vardır. Eğer bu limitleri aşarsanız ay sonunda fazla ekstre ödemek durumunda kalabilir veya eksi bakiyeye düşebilirsiniz. Bazı bankaların kredi kartları eksi bakiye olmak şartıyla sizlere ek avans verebilir. Ancak bunun bankalar ile konuşularak mutlaka açtırılması gerekir. Bunun haricinde bankalar, limitlerinin bir miktar üzerinde bakiyeyi harcamanıza izin verebilir. Bu gibi durumlarda ay sonunda eksi bakiye olarak kredi kartınızda limitlerinizi görebilirsiniz. Kredi kartı eksi bakiye sorunu ile karşılaştığınızda daha fazla faiz oranı ile borç ödeyebilirsiniz.

kredi kartı eksi bakiye
kredi kartı eksi bakiye

Kredi kartı eksi bakiye ile karşı karşıya kalmadan kredi kartlarınızın limitlerini kontrol etmenizde fayda vardır. Bunun haricinde kredi kartlarınızı genel olarak limitler dahilinde istediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Kredi kartlarında yer alan bütün harcamalarınızı mobil işlemler üzerinden veya internet bankacılığı ile görebilirsiniz. Burada aylık ne kadar harcama kaldığını ve limitlerinizin neler olduğunu detaylı bir şekilde görebilir ve aylık borcunuzu de kontrol altına alabilirsiniz. Kredi kartlarının eksi bakiyelerini görmeden harcamalarınızı bitirmeniz tavsiye edilmektedir.

Kredi kartınızı kullanıma kapatmak istiyorsunuz fakat henüz bitmemiş taksitleriniz var. Bu durumda, yine borcunuzu toptan kapatsanız bile kartınız ödemeyi yaptığınız gün kapanmaz. Taksit dönemleri geldikçe, sizin yatırdığınız tutar üzerinden düşer. Taksit dönem ve borçlarınız bittiğinde kart kapatılır.

Örneğin: 

Kredi kartınızı iptal etmek istiyorsunuz fakat aylık ödemesi 50 TL olan 4 taksitli bir alışverişiniz var. Toplam 200 TL olan taksit borcunuzun tamamını ödediğinizi düşünün. Banka tarafından kredi kartınız kullanıma kapatılabilir ancak kartın tamamen iptal olabilmesi için taksit dönemlerinizin sonlanmasını beklenir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir