Kredi Kartı Limiti Nasıl Belirlenir?

Kredi kartı bir çok insana yardımcı ama birçok kişinin de kabusu. Düzenli ödeyebiliyorsak avantajımız oluyor. Çünkü düzenli ödeniyorsa her ay, bankalar bu tür müşterilerin kart limitlerini yükseltiyorlar. Bir kaç seni öncesine kadar bankalar bazılarımızın haberi dahi olmadan kart limitini yükseltiyorlardı. Bir bakıyoruz BİN TL lik kart olmuş ÜÇ BİN TL. Bir çok kişinin bu durum hoşuna giderken, bir çok kişinin de tepkisini çekmiştir. Sen benim haberin olmadan nasıl limitimi yükseltirsin diye şikayetler.Bir süre sonra artırılan limitler, bir çok bankadan alınan kredi kartları sayesinde borç batağına sürüklenen kişilerle doldu.

Kredi Kartı Limiti Neye Göre Belirlenir?

Ekonomi bakanımız insanlar bu şekildeki mağduriyetlerini önlemek için bazı kısıtlamalar getirmiştir. Kişinin aylık maaşına oranla kredi kartı limitini belirlenmesi için tasarılar çıkarmıştır. Aylık taksit oranı maaşının yarısını geçmeyecek. Ama bu ev sahibi için pek geçerli değil. Ev sahibi olan kişilerin kart limitleri daha yüksek olabilir. Bir de sizin kartınızın her ay düzenli ödeyip ödemediğiniz le ilgili kriterlerde geçerli. Eğer kartınızı düzenli ödüyorsanız yine kart limitinizi yükseltebilirsiniz. Bunlar yapılan kısıtlamalar ama bankalar pek bu uygulamalara uydukları söylenemez.

Mesela; bir kişinin geliri 3 BİN TL ama kart limiti 3 BİN, 4 BİN TL olan bir çok insan var. Ama sizden habersiz kart limitinizi artık her banka yükseltmiyor. Size telefon açıp kart limitinizi yükseltmek için bayağı bir dil dökmek zorundalar. Kendiniz kartı sahibi olduğunuz bankayı da arayarak kart limitinizi yükseltebilirsiniz, çoğu banka düzenli  ödeme grafiğinize bakarak da limitinizi yükseltebilir. Talep de bulunduktan bir kaç gün içinde kart limitiniz istediğiniz üzere yükseltilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir