KYK Harçlık Avansı Neden İptal Edilir?

Kredi Yurtlar Kurumu ya da kısa adı ile KYK öğrencilere burs ve kredi vermekte iken bunun yanında bir de harçlık avansı olanağı sunmaktadır. Bu uygulama öğrenciler için son derece avantajlı ve deyim yerinde ise bir o kadar da kurtarıcı iken pek çok öğrencinin harçlık avansı birdenbire kesilmekte ve bu kişiler KYK harçlık avansı neden iptal edilir diye merak etmektedir.

KYK Harçlık Avansı İptali

Kredi Yurtlar Kurumu üniversitede okumakta olan öğrencilere destek olmak ve de daha rahat bir öğrencilik geçirmelerini sağlamak için oldukça büyük avantajlar sunmaktadır. Burslar ve krediler bu konuda akla ilk gelen hizmetlerden biri olsa da son yıllarda uygulanmakta olan harçlık hesabı da son derece avantajlı bir seçenek olmaktadır. Bu hesap ile alakalı olarak söylemesi gereken ilk detay işleyiş olarak bankaların  kredili mevduat hesaplarına benzemesidir. Öyle ki dilediğiniz zaman hesabınızı eksiye düşürmek sureti ile bu olanaktan  faydalanabillirsiniz. Ancak bilmelisiniz ki harçlık hesabı üzerinden nakit para çekmek mümkün olmamakta ve yalnıza pos cihazları aracılığı ile harcama yapma imkanınız mevcut olmaktadır.

Bu sistemin öğrenciler için ne kadar avantajlı olduğu son derece açık iken pek çok kişinin bahsi geçen harçlık hesabının kapatılmış olması sıkıntılara neden olmaktadır. Bu kişiler neden bu tarz bir uygulamaya maruz kaldıklarını bilmemek ile beraber çözüm için ne yapacakları konusunda da çok bir fikirleri olmamaktadır.

KYK Harçlık Avansı Neden İptal Olur?

Eskiden alınmış olan bu avansları ödemek istediğiniz zaman borcunuzun asgari tutarını ödemek yeterli olmakta idi. Daha sonra yatırmış olduğunuz para kadar harcama yapma hakkınız da mevcut olmakta idi. Ancak yapılmakta olan yeni bir düzenleme ile artık bu hesap üzerinden harcama yapıp borcunuzun  asgari tutarını ödediğiniz zaman yeniden harcama yapma imkanınız mevcut olmamaktadır. Başka bir deyiş ile asgari tutarın ödenmesi harçlık hesabınızın kapanmasına sebebiyet vermektedir. Yeniden kullanıma açılmasını sağlamak ya da hiç kapanmaması için önlem almak adına yapmanız gereken tek şey ise bu hesaptan yaptığınız harcamanın tamamını ödemek  olmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir