Nakdi Gayrinakdi Kredi Nedir?

Özellikle KOBİ’lerin sık sık karşısına çıkan “Gayrinakdi Kredi” kavramı, bildiğimiz kredi kavramından farklı hizmetleri kapsıyor. Bu nedenle sizlere Nakdi-Gayrinakdi kredi hizmetlerini kısaca anlatmak istedik.

Kredi ve Kredibilite
Adından da anlaşılabileceği gibi Nakdi Kredi kavramı ihtiyaç duyduğunuz nakidin banka tarafından size sunularak karşılığında faiz alınması anlamına gelir. Gayrinakdi Kredi ise kişilere, kurumlara, hatta devletlere karşı kredibilite düzeyinizi göstermeniz için bankanın devreye girmesi anlamına gelir.

Çeşitlerine Göre Krediler
Nakdi Krediler: Spot Krediler, Rotatif Krediler, Kredili Mevduat Hesabı, Taksitli/Peşin Ticari Krediler, İskonto/İştira İşlemleri, Yatırım Kredileri, Döviz Kredileri, Ev/Otomobil/İşyeri/Makina/Ekipman Kredileri vb. çeşitlerinden oluşur.

Gayrinakdi kredileri ise, dilerseniz kendi alt başlıkları altında yakından tanıyalım:

Teminat Mektupları: İş yapmak istediğiniz üçüncü taraflara bankanın güvence vermesi anlamına gelir. Bu sayede nakit olarak teminat vermeden iş yapabilirsiniz.
Harici Garanti Mektupları: Teminat mektubunun dışarıya ve ileriye dönük olanıdır. Taahhüt süresi içerisinde iki taraftan biri sözleşmeye uymaz ise, ödemeyi bankanın sorumluluğu altına alır.
Akreditif: Şartlı bir kredidir. İhracatçının banka tarafından belirlenen akreditasyon şartlarını (vade, ödeme yolu, malın cinsi, fiyatı vb.) karşılaması durumunda ihtiyaç duyduğu nakidin ödeneceği garantisi verilir. Dış ticaret firmalarının sık sık başvurduğu bir hizmettir.

Kabul/Aval: Yurt dışından ülkemize mal satan firmalar ekonomik duruma güvenemediklerinden, peşin çalışmayı şart koşabilirler veya vade için banka garantisi isteyebilirler. Böyle durumlarda banka ithalat yapan firmaya Kabul/Aval Kredisi hizmeti vererek ithalat bedelini vadeli olarak ödeyebilmesini sağlar.
Referans Mektubu: Genellikle müteahhitlik firmalarının başvurduğu bir hizmettir. Kamu kurumlarının açtıkları ihalelere katılabilmek için şart koşulmaktadır. Banka, TL veya döviz cinsinden belirli bir tutar için ilgili kuruma referans olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir