Pos Cihazından Para Nasıl Çekilir

Kredi kartı ve banka kartının kullanım alanı yaygınlaştıkça aynı oranda Pos cihazı kullanımı da yaygınlaştı. Bankalar ile uzaktan iletişim kurulmasını sağlayan Pos cihazları hakkında bilinmeyen ve merak edilen birçok detay var. Bu detaylardan birisi de özellikle yeni kullanıcılar tarafından bilinmeyen, hatalı sonuçlara neden olan para çekme işlemi.

Pos Cihazından Para Çekme

Para çekme işlemi için üzerinde işlemci bulunan kredi kartı ya da banka kartını Pos cihazının ilgili haznesine yerleştirmeniz gerekiyor. Kartı yerleştirmeden önce Pos cihazının açık mı kapalı mı olduğuna da dikkat etmelisiniz. Eğer cihaz kapalı ise ilgili düğmesine basarak açmalısınız. Sonrasında ilgili tutarı yazıp onaylamalısınız, ardından ekranda şifre istenen ileti çıkacak ve kişiler şifreyi girdikten sonra işleminizi sonlandırabilirsiniz.

pos cihazından para nasıl çekilir
pos cihazından para nasıl çekilir

Şifre giriş işleminden sonra mevcut limitleri yeterli ya da kartlarında başka bir sorun yok ise para çekmeniz tamamlanacaktır. Olası bir sorunda ise Pos cihazı ekranın da hata kodu çıkacaktır. Hata kodu yanında ise bazen neden işlem yapılmadığı belirtilmektedir. Örneğin red yetersiz bakiye gibi.  İşlem tamamlandığında ise çıkan slip biri iş yerinde kalır iken diğeri de müşteriye verilir.

Taksitli satış işlemlerinde ise; Pos cihazı ekranında çıkan ibarelerden taksitli satış seçilir, ardından da giriş tuşuna basılır. İlgili tutar belirtilip Taksit sayısı da yazıldıktan sonra işlem yine üst metinde belirttiğimiz şekilde onaylanır ve tamamlanır. Bankaların tamamı Pos cihazı hizmeti vermektedir. Dilediğiniz banka ile anlaşarak Pos cihazını kullanabilir ve satışlarınızı gerçekleştirebilirsiniz. Banka size her alanda gerek bilgi gerek ise teknik destekleri verecektir. Arama yapmanız yeterli olacaktır.

Pos cihazı ile yaptığınız satışlar da gün sonu raporlarına bağlı olarak banka tarafından hesabınıza aktarılacaktır. Belirlenen zamanlamalar da bazen ertesi gün bazen ise haftalık ya da aylık süreler de banka hesabınıza Pos cihazı üzerinden yapılan harcama tutarını yatıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir