Senet Protesto Masrafı

Genel de ticari işlemlere bağlı olarak karşımıza çıkan senet bilindiği üzere ödeme aracı olarak kullanılmaktadır. Senet üzerinde belirtilen tutarın yine senet üzerinde yazan tarihe kadar ödenmesi gerekmektedir. Aksi halde ödenmeme durumunda bizi yasal işlemler beklemektedir ve bu işlemlerden birisi de Senet Protestosu.

Senet Protesto Nedir

Senet ödemelerinizi yapmadığınız da genel de bankalar protesto kanalına başvurur. İlgili senet notere verilerek protesto edilmektedir. Senet ödemeleri yapılmayan kişiler banka kanalı ile temin yoluna giriyorlar. Hem banka hem de avukat aracılığı ile yapılan ödenmeyen senet işlemlerinde ilk basamak protesto olur.

Senet Protesto Ücreti

Senet ödemenizi yaparken karşınıza noter masrafı da çıkacaktır. Eklenen bu bedel ile ödemenizi yaparsanız senet üzerinde uygulanan işlemler duracaktır. 2016 verilerine göre ise protesto işlemi için verilen her bedel senet başına 50 TL’dir. Senet yaprak sayınıza göre bu tutar da değişim söz konusu olabilir.

Senet protesto edilmesine rağmen ödeme yapmaz iseniz takibe alınacaksınız ve icra kanalları ile senet ödemesini yapmak zorunda kalabilirsiniz. Banka senet ödeme süresinin geçtiği 2. iş günün de senet protesto işlemlerini başlatabilir. 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir