Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı

1944 yılında Türk vatandaşlarının daha iyi şartlarda konut sahibi olabilmesi amacıyla Kazım Taşkent tarafından kurulan Yapı Kredi Bankası bugün Türkiye’nin en büyük özel bankaları arasında sayılıyor. Sektördeki teknolojik gelişmeleri birebir takip eden kurum doğal olarak internet bankacılığı uygulamasına da geçti. Yıllardır YKB İnternet şubesi isteyen müşterilerine aksamadan, güven içinde hizmet veriyor.
İnternet bankacılığında amaç müşterileri şubeye yollamadan işlemlerini halledebilmektir. Böylece şubelerin yükü hafifler, hatta makro anlamda düşünürseniz iş gücünden tasarruf sağlanmış bile olur. Bir bankanın internet şubesi müşterisi olmak demek 7/24 hiç kapanmayan bir şubeden anında hizmet almak demektir. Yani bilgisayarınız hatta şimdilerde cep telefonunuz yanınızdaysa ve şifrenizi de unutmadıysanız size her yer bankadır. Yıllardır bu alanda hizmet veren Yapı Kredi Bankası internet bankacılığı kullanımı gayet kolay olan sitesi sayesinde haklı bir güven de yaratmıştır. Örneğin banka şifreleri için altı haneli bir rakam grubu yeterli olabilmektedir. Harf kullanılmasına gerek yoktur. Bu bankanın reklamlarında sınırsız bankacılık örneği olarak sunulmaktadır.

Yapı Kredi İnternet Bankacılığı
Yapı Kredi İnternet Bankacılığı

Bireysel Anlamda Hangi İşlemleri Yapabilirsiniz?

Bütün bankalarda olduğu gibi YKB’de de internet şube başvuruları bireysel ve kurumsal olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Bireysel başvuru için yapılan açıklamalarda 500’e yakın bankacılık işleminin internet üzerinden yapıldığı görülmektedir. Gruplandırarak örnek verilecek olursa kartlarda kart bilgileri, borç ödeme, hatta nakit avansın hesaba yatması, kredi kartı ile ödeme mümkündür. Genel hesaplarda ise vadeli veya vadesiz bütün hesaplarınızı, çek ve senetlerinizi görebilir, işlem yapabilirsiniz. Havale ve EFT işlemleri şüphesiz en çok kullanılan bölümdür. Bunlardan başka fatura ödemeleri, vergi ve ceza ödemeleri, GSM hat yükleme, kira gibi düzenli ödemelerin takibi, şans oyunları ve bağış gibi işlemler de Yapı Kredi Bankası İnternet Bankacılığı Şubesi üzerinden gerçekleşebilir.

Kurumsal Anlamda Hangi İşlemleri Yapabilirsiniz?

Eğer giriş başvurunuz kurumsal olacaksa yani ticaret ile uğraşan bir kimseyseniz ya da adınıza kayıtlı bir iş yeriniz varsa internet bankacılığı size 800’e varan banka işleminde yardımcı olabilir. Bunlar arasında şüphesiz yatırım hesapları, çek ve senet takibi, hatta döviz ve repo işlemleri ayrıntılı olarak takibe açıktır. Hesaplarınızın internet ortamına açık hale gelmesi için işin en başında banka ile bir sözleşme yapmanız gerekir. Güvenlik tümüyle bankaya aittir, siz kurallara uyun yeter.

Şifre Alımları ve Bireysel Bankacılık

Kurallara uyma konusu ise öncelikle şifre takibi ile ilgilidir. Şifreniz sizi internet şubesine tanıtan giriş anahtarınızdır. İlk anda size verilen şifreyi sayfanız işler hale geldikten sonra kendinize göre yenilemeniz gerekir. Bu banka kartı veya kredi kartının ilk kullanımı gibidir. Şifrenin unutulması durumunda bireysel olarak yeni şifre talep edebilirsiniz. Güvenlik soruları ve aşamalarından geçerek yeni şifrenizi aktif hale getirebilirsiniz. Kurumsal müşteri iseniz yeni şifrenizin belirlenmesi için şubeye gitmeniz gerekmektedir ki bu da güvenlik açısından normal bir uygulamadır.
İnternet şubeleri bankalarca bireysel bankacılık olarak tanımlanmaktadır. Şubeye gitmeden, yorulmadan, işlem sırasına girmeden işlerinizi halletmeyi amaçlayan bireysel bankacılık kişi ve kurumlara büyük zaman kazandırmaktadır. Sadece bilgisayarlarla değil, bütün mobil iletişim araçlarıyla da internet bankacılığını kullanmak mümkündür. Bunun için gerekli alt yapı ve kullanmanız gereken tarayıcılar size banka tarafından açıklanacaktır. Bu, sektörde mobil bankacılık olarak adlandırılmaktadır.
İnternet bankacılığı özellikle Yapı Kredi İnternet bankacılığı güvenlik konusuna büyük önem vermekte ve sizi açıklamalarıyla yönlendirmektedir. Örneğin kamuya açık yerlerde, mesela internet kafelerde internet şubesine girilmemesi gerekir. Bu ayrıntılara dikkat ederseniz internet bankacılığı günlük hayatta büyük kolaylıktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir