Faturasız Çek Kırdırma Nasıl Yapılır

Çek Kırdırmak Ne Anlama Gelir? Ticari faaliyetlerde bulunan kişiler genellikle çekler aracılığı ile işlemlerini gerçekleştirir. Bu çeklerin kesim tarihleri bellidir. Belirtilen tarihte çekin bozdurulması gerekmektedir. Fakat çekin günü gelmeden tahsil edilmesi de mümkündür. İşte bu noktada, sahip olduğunuz çeki zamanı gelmeden bazı firmalar ya da şahıslar aracılığı ile nakit paraya çeviriyorsanız çeki kırdırmış olurunuz. Bu işlemi gerçekleştiren firmalara da %4 %5 oranında komisyon ödemeniz gerekir.

Çek Bozdurma Nasıl Yapılır?

ulunan kişiler birçok işlemlerini çekler aracılığı ile yapmaktadır. Fakat u çeklerin çoğu faturasızdır. Ve faturasız çekin tahsil edilmesi oldukça zordur. Çünkü yürürlüğe giren kanunlara göre faturasız çekleri hiçbir firma, kurum ve kuruluş veya banka tahsil edememektedir. Çünkü tahsil edilen çekin ödemesi alınamadığı zaman hiçbir hukuki yaptırım söz konusu değildir. Bu sebeple birçok firma mağdur duruma düşmüştür. Tüm bunların önüne geçmek için böyle bir kanun oluşturulmuştur. Aynı zamanda yine söz konusu kanunlara göre çek tahsilini artık bankalar değil faktoring şirketleri ve finansal kuruluşları yapacaktır.

Faturasız Çek Kıran Faktoringler

Peki faturasız çeklerimizi nasıl tahsil ettirebiliriz?

Faturasız çeklerinizi yasal yollardan kırdırmanız mümkün değildir. Eğer faturasız çeklerinizi kırdırmak istiyorsanız, bu işlemi gerçekleştirebilecek firma ve şahıslar bulmalısınız. Büyük şehirlerde bu işlemleri gerçekleştiren firmalar bulunmaktadır. Fakat yasal bir işlem olmadığı için bunu açıkça paylaşmazlar. Ve her an ulaşmak mümkün değildir. İnternet üzerinden bu şirketlere ve şahıslara ulaşmanız gerekmektedir. Bu kişilere ulaştığınız zaman belli şartlar ile çekinizi kırdırabilirsiniz. Bu işlem için sizden yüksek miktarda komisyon talep edilir. Aynı zamanda alınan çekin tahsili kesin olmadığı için ipotek ve kefil talebinde de bulunulabilir.

Vaktinde Ödenmeyen Çeklere Hapis Cezası yazımızı okunuz mu?

Ankarada Faturasız Çek Kıran Yerler

Bu işlemler yasal olmamanın ötesinde ciddi cezalar ile sınırlanmıştır. Yani böyle bir işlem yaparak yakalanırsanız hapis cezası bile alabilirsiniz. Ayrıca aldığınız ödeme karşılığında zamanı gelince çek tahsil edilemezse, verilen para da geri talep edilecektir. Yani nereden bakacak olursak olalım oldukça riskli bir iştir. Bu sebeple acil para sıkıntısı yaşasanız da başka yöntemler bularak, çekinizi zamanında bozdurmanızı tavsiye ederiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir