Kredi Kartı Numaraları ve Güvenlik Kodları

Kredi kartları, dünyada kullanımı kolay en rahat karttır. Acil bir şeyler satın almanız gerektiğinde cebinizde paranız olmadığı zamanlar kredi kartlarınızdan faydalanabilirsiniz. Kredi kartları, üretilirken belli bir sistem ile üretilmekte beraber, kişiye özel kart numarası ve güvenlik kodu barındırır. Kredi kartı numaraları 16 haneli olur ve kişinin bilgilerini o kart numarası ile ortaya çıkarmak mümkündür. Kredi kartı numaraları ve şifreleri, insanların sistemde karışıklık içinde kalmamaları için ortaya çıkan sayı dizinleridir. Peki bu haneler neyi temsil ediyor?

Kredi kartınızda bulunan 16 haneden ilk rakam 4 ise Visa Card kullanıyorsunuz demektir. Bu sayı 4 yerine 5 olsaydı, Mastercard kullanmış olduğunuz belli olurdu. Bunun yanı sıra ilk 6 rakamınız ise hangi bankadan kart sahibi olduğunuzu gösteriyor. 6 haneyi geride bırakıyoruz ve önümüzde kredi kartımızın arkasında bulunan ve herkesin özenle sakladığı CVV, yani güvenlik kodları büyük tehlike arz ediyor. Bazı kullanılan kartlarda CVV, bazılarında CVC ismi ile geçen güvenlik kodları kartımızın arka tarafında bulunur ve 3 haneden oluşuyor.


Bilgi: Kredi Kartında Güvenlik Kodu Nerede Yazar?


İsim farklılığı olmasına rağmen aynı işlevi gören bu kodlar, kart sahibi dışında başka birisinin eline geçtiği taktirde büyük tehlikelere yol açabilir. Kredi kartının ön yüzünde yer alan 16 haneli kart numarası, güvenlik kodu kadar önem arz etmiyor. 16 haneli kodu bilen birisi banka hesabınıza veya kredi kartınıza bir şey yapamazken, güvenlik kodunuzu bilen birisi kredi kartınızla her türlü işleri yapabilecek kapasitededir. Bu yüzden kredi kartımızın arkasındaki güvenlik kodumuzu kimseyle paylaşmamalı, en iyi şekilde muhafaza etmeliyiz.eki 9 haneye bakacağız. İlk 6 haneden sonra gelen 9 hane, az önce bahsetmiş olduğumuz karışıklık durumunu önlüyor.

Kartımızdaki son haneler ise kartımızın geçerli olup olmadığını kontrol ediyor. Kısacası kredi kartı üretiminde kullanılan sayılar, algoritma yöntemiyle birçok karışıklık ve yanlış anlamayı engelliyor.

Kredi Kartı Numaraları ve Güvenlik Kodları” üzerine 2 yorumlar

  1. Ben vip olmak istedim kredi kartımdan şifre girdim her şeyi yaptım 67 tl aldı çekti karttan vip değilim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir